Amennyiben a vékonybélben baktériumok szaporodnak el – például kontaminált vékonybél szindróma esetén– , ez a tranzitidő lerövidül.
A laktulózzal végzett hidrogén-kilégzési vizsgálat így alkalmas a vékonybélben kórosan elszaporodott baktériumok (kontaminált vékonybél szindróma) indirekt megállapítására. A vizsgálat egyszerű és fájdalommentes: a laktulózzal való terhelés hatására keletkező hidrogént mutatja ki a kifújt levegőből, műszeres úton.
A vizsgálat bemutatása
A H2-kilégzési teszten először antibakteriális szerrel kiöblítjük a beteg szájüregét és garatját. Ekkor a beteg elfogyaszt egy pohár laktulóztartalmú tesztfolyadékot. Ezt követően 20 percenként a vizsgálathoz használt műszerbe kell lélegezni, amely vizsgálja a felszívódott hidrogén mennyiségét. A vizsgálat teljes ideje 180 perc, amelynek legnagyobb része várakozás – így ajánlott egy jó könyvet magunkkal hozni!
Tudnivalók a vizsgálattal kapcsolatban
A vizsgálat lázas, hurutos betegség esetén nem végezhető el. Kisebb gyermekek esetén a diéta szigorúságát az orvos szabja meg. Kérjük, hogy az alábbiakat szigorúan tartsák be, különben a vizsgálat hamisan kóros eredményt adhat!
Nem szabad szedni a vizsgálat előtti:
Egy hónapon belül antibiotikumot, probiotikumot
Egy héten belül savcsökkentőt és emésztésre ható gyógyszert
Két napon belül hashajtót
A vizsgálat előtti nap reggelétől diétázni kell:
nem szabad enni: gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyes és puffasztó ételeket, főzeléket, és nem szabad enni olyan ételt sem, amiben zöldség főtt
nem szabad enni: tejterméket és tejet, laktóztartalmú élelmiszereket, tejes péksüteményt, csokoládét, olajos magvakat, jelentős mennyiségű zsírral és olajjal készült ételeket
nem szabad inni szénsavas italt, gyümölcslét, alkoholt (dohányozni sem szabad)
Amit ehet és ihat:
főzve, natúr sütve vagy párolva: burgonya, rizs, sonka, szárnyasok, halak, tojás, tészta
laktózmentes felvágott és virsli, laktózmentes margarin
fehér lisztből készült kifli, zsemle, kenyér (magok nélkül)
szénsavmentes ásványvíz
19 óra után semmit nem szabad enni, 21 óra után pedig semmit nem szabad inni a vizsgálatig!
A vizsgálat előtti este alaposan fogat kell mosni.
A vizsgálat éhgyomorra történik, 3 órát vesz igénybe. A vizsgálat reggelén és közvetlenül a vizsgálat előtt még egyszer alapos, FOGKRÉM NÉLKÜLI fogmosás javasolt (a fogmosó vizet nem szabad lenyelni).
Reggeli gyógyszereit a gyermek ne vegye be, ne használjon fogkrémet, szájvizet, rúzst, rágót vagy cukorkát a vizsgálat előtt!
Tudnivalók az adókedvezményről
Az adókedvezményre feljogosító szakorvosi igazolás kiadásának feltétele 2018. elején a laktózérzékenység esetén a gyógyítható bélfertőzést kizáró negatív laktulóz H2 kilégzési teszt, majd pozitív laktóz H2 kilégzési teszt.
Ennek orvosszakmai magyarázatát itt találja meg.
Elszámolás egészségpénztári számlára is
A vizsgálat díja természetesen egészségpénztári számlára is elszámolható – a pontos részletekről kollégáink örömmel adnak felvilágosítást. Az
Endomedixszel kapcsolatban álló egészségpénztárak listáját itt találja meg.
A további részletekről érdeklődjön telefonszámunkon (+36 1 413 2500) vagy
vegye fel velünk interneten a kapcsolatot.
Kapcsolódó vizsgálatok
A hidrogén-kilégzési teszt nem csupán kontaminált vékonybél szindróma kimutatására alkalmas. A
H2 kilégzési teszt – fruktóz segítségével a fruktózérzékenység, míg a
H2 kilégzési teszt – laktóz segítségével a laktózérzékenység mutatható ki.