Nyelőcső daganat – a nyelőcsőben jó- és rosszindulatú daganatok egyaránt előfordulhatnak.
A jóindulatú elváltozások mintegy 70 százalékát az ún. leiomyomák (simaizom-daganatok) képezik. Ezeket kis méret esetén rendszeresen követni kell, nagy méret esetében sebészileg eltávolítandók.
Ritkábban előfordulhatnak polipszerű növedékek és cisztás elváltozások is, melyeket szintén követni kell, méretnövekedés esetén pedig eltávolítandók.
A nyelőcsőrosszindulatú daganatainak előfordulása 2,5-5 eset/100 000 fő.
A nyelőcsőrákszövettani típusa alapján lehet laphámrák és adenocarcinoma. A laphámrákok száma az utóbbi években csökkenő tendenciát mutat.
Kockázati tényezői a dohányzás, alkoholfogyasztás, nyálkahártya-irritációt okozó anyagok fogyasztása (pl. forró ételek, erősen savas kémhatású anyagok), rákkeltő anyagok fogyasztása (pl. füstölt ételek), valamint a vitamin- és nyomelemhiányos állapotok.
Elsősorban a nyelőcsőfelső, ritkábban a középső harmadot érintő elváltozásokról van szó.
Az adenocarcinómák száma az utóbbi években növekedést mutat. Elsősorban az alsó harmadot, ritkábban a középső harmadot érintő betegség.
Hajlamosító tényezői közé soroljuk az elhízást, a zsíros ételek fogyasztását, a rostszegény étrendet, a gastro-oesophagealis reflux betegséget, valamint ez utóbbi talaján kialakuló hámeltérést, az ún. Barrett-féle metaplázia megjelenését.